Obezite Cerrahisi Yöntemlerinin Karşılaştırması

Her cerrahi yöntemin kendine özgü yararları ve riskleri vardır. Obezite ve metabolik cerrahi seçeneklerine genel bir bakış için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Karar vermenize yardımcı olmak amacıyla doktorunuzla konuşun bu, hangi obezite ve metabolik cerrahi seçeneğinin sizin için uygun olduğuna karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki tabloda obezite cerrahisi seçenekleri arasındaki farklar değerlendirilmiştir. Sadece siz ve doktorunuz obezite cerrahisi seçeneklerinin faydaları ve risklerini değerlendirerek, sizin için en uygun cerrahi seçeneğe karar verebilirsiniz.

MİDE BANDI
GASTRİK BYPASS
SLEEVE GASTREKTOMİ
MİDE KATLAMA
Ameliyatın teknik olarak açıklaması
Cerrah midenin üst kısmında küçük bir kese oluşturmak için mide etrafına bir band yerleştirir. Hasta küçük miktarda yedikten sonra tokluk hisseder böylece yiyecek miktar sınırlanır. İşlemden sonra, midede gıda geçişini daha yavaş ya da hızlı yapmak için bant ayarlanabilir.
Bu yöntemde, cerrah midenin üst bölümünde küçük bir kese oluşturur ve bu kese direkt olarak ince bağırsağın 100-150 cm alt kısmına bağlanır. Böylece yemeklerin geçişinde ince bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakmış olur.
Miidenin % 75 nin dikey olarak çıkarılarak midenin bir muz veya tüp şekline dönüştürülmesidir. İşlem laparoskopik olarak stapler denilen tel zımba ile yapılmaktadır. Gıda alımını kısıtlayan (resriktif) bir işlemdir. Hastalar yediklerinin 1/3’ ini yediklerinde tokluk hissederler.
Mideye bir veya iki kat dikiş konularak mide hacminin % 70 oranında küçültülmesidir. Dolayısıyla hastalar yediklerinin 1/3’ ini yediklerinde doyarlar. Plikasyon işleminde mide sleeve gastrektomide olduğu gibi zımbalanıp çıkarılmaz, sadece kendi içine katlanır.
Kilo Kaybetmenize nasıl yardımcı olur?
Band ile küçük bir mide kesesi oluşturarak, yenilen gıda miktarı sınırlanır. Az bir miktar yemekle uzun bir süre tokluk hissi oluşur. Bandın sıkılığı gıdaların geçiş süresini belirler.. Daha az yemek ile daha az kalori alınmış veya depolanmış olur. Az kalori alınmasıyla enerji ihtiyacı için vücuttaki yağ depoları kullanılır
Küçük bir mide poşu oluşturarak, alınan gıda miktarı sınırlanır. Az bir yemekle uzun bir süre tokluk hissedilir. Ince bağırsağın bir kısmının devre dışı bırakılmasıyla kalori emilimi de azalır. Az kalori alınmasıyla enerji ihtiyacı için vücuttaki yağ depoları kullanılır
Midenin % 70' nin çıkarılmasıyla küçük bir mide hacmi kalır, böylece bir yemekte alınan gıda miktarı sınırlanır. Az bir yemekle uzun süre tokluk hissedilir. Daha az yemek ile daha az kalori alınmış veya depolanmış olur. Az kalori alınmasıyla enerji ihtiyacı için vücuttaki yağ depoları kullanılır
Miide hacmi % 70 oranında küçülür. Dolayısıyla hastalar yediklerinin 1/3’ ini yediklerinde doyarlar. Alınan gıda miktarı sırlanır. Daha az yemek ile daha az kalori alınmış veya depolanmış olur. Az kalori alınmasıyla enerji ihtiyacı için vücuttaki yağ depoları kullanılır
Sindirimi nasıl etkiler
Normal sindirimi ve emilimİ anlamlı olarak etkilemez. Gıdalar sindirim sisteminde doğal sırayla geçer ve tam olarak emilirler.
100-150 cm'lik ince barsak ansı emilimde devre dışı kalır. Besinlerde emilen kalori miktarı azalır.
Normal sindirimi ve emilimİ anlamlı olarak etkilemez. Gıdalar sindirim sisteminde doğal sırayla geçer ve tam olarak emilirler.
Normal sindirimi ve emilimİ anlamlı olarak etkilemez. Gıdalar sindirim sisteminde doğal sırayla geçer ve tam olarak emilirler.
Kaybedilen toplam fazla vücut ağırlığı
41%
66%
62%
52%

Obeziteye Bağlı Hastalıkların İyileşme Oranı

MİDE BANDI
GASTRİK BYPASS
SLEEVE GASTRECTOMİ
MİDE KATLAMA
Tip 2 diyabet
20-59% kontrol
60-84% kontrol
45-64%kontrol
45-60%kontrol
Hipertansiyon
42% iyileşme
66% iyileşme
50% iyileşme
50% iyileşme
Yüksek kolesterol
71% iyileşme
94% iyileşme
77% iyileşme
75% iyileşme
Obstrüktif uyku apnesi
45% iyileşme
76% iyileşme
60% iyileşme
54% iyileşme
Ortalama am. süresi
1 - 2.5 saat
2 - 4 saat
1.5 - 3 saat
1.5 - 3 saat
Hastanede kalış süresi
1 - 3 gün
2 - 8 gün
2 - 12 gün
2 - 3 gün

Doç. Dr. Ahmet Tekin
Genel Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Ahmet Tekin Email

Özel IMC Hastanesi
www.imchospital.com

Doç. Dr. Ahmet Tekin Kişısel Web Sayfası © 2012 | Kullanım Koşulları
Powered by Toros Yazılım