Mide Katlama (Gastrik Plikasyon)

  • Mide katlama nasıl yapılır ?
  • Mide katlama sonrası
  • Mide katlama riskleri nedir ?
  • Mide katlamanın faydaları !

Obezitenin cerrahi tedavisinde çeşitli seçenekler mevcuttur . Gastrik bypass, sleeve gastrektomi ve gastrik band en sık kullanılan yöntemlerdir. Bazı yöntemler (sleve gastrektomi, gastrik band) gıda alımını azaltır, bazı yöntemler ise hem gıda alımını azaltır, hem de gıda emilimini azaltır (gastrik bypass) Laparoskopik Gastrik Plikasyon ile mide hacmi küçülür, dolayısıyla plikasyon gıda alımını kısıtlayıcı bir işlemdir. Gıda emilimi için herhangi bir etkisi yoktur.

Mide katlama nasıl yapılır ?

Mide plikasyonu laparoskopik olarak yapılmaktadır. Genellikle biri teleskop için olmak üzere 4 trokar girişi ile yapılır. Yani karında 1 cm veya daha küçük 4 delik ile bu işlem yapılır. Kozmetik sonuçları ve ameliyat sonrası konforu mükemmeldir.

Laparoskopik Gastrik Plikasyon , mideye bir veya iki kat dikiş konularak yapılır. Plikasyon sonrası mide hacmi % 70 oranında azalır. Dolayısıyla hastalar yediklerinin 1/3’ ini yediklerinde doyarlar. Plikasyon işleminde mide sleeve gastrektomide olduğu gibi zımbalanıp çıkarılmaz, sadece kendi içine katlanır. Plikasyon sonrası gerektiğinde diğer obezite işlemlerine dönüştürülebilir. Yani geriye dönüşebilir bir işlemdir.

Mide Plikasyonu amaliyatı yaklaşık bir iki saat sürer . Hastanede yatış süresi 1-2 gündür.

Mide katlama sonrası kilo kaybı !

Mide Plikasyonu gıda alımını kısıtlayıcı bir işlemdir . Mide hacmi % 70 oranında küçülür, dolayısıyla gıda alımı sınırlanır. Bu teknikde besinlerin emilimini azaltan bağırsak bypassı yapılmaz. Küçük bir miktar gıda yedikten sonra , çok hızlı bir şekilde tok hissetmenize neden olur. Tokluk hissi 2-3 saat devam edecektir . Mide plikasyonu da iştah azalmasına neden olabilir .

Gastrik plikasyon : Mide duvarını katlayarak mide hacminin azaltılması

Mide katlama için kimler adaydır ?

Laparoskopik Gastrik Plikasyonu uygulaması nispeten yeni ve kilo kaybı için birincil işlem olarak kabul edilir . Mide Plikasyonunu hafif ve orta derecede obez hastalara (VKİ 30-40) önermekteyiz. Eğer VKİ 30-40 arasındaysa, bir veya birden fazla obeziteye bağlı hastalığınız varsa gastrik plikasyon sizin için bir seçenek olabilir. Fazla kiloların kaybı kıyaslanmasında sleeve gastrektomi ve gastrik bypas kadar etkili değildir.

Mide katlamanın riskleri nelerdir ?

Genel olarak laparoskopik prosedürlerde görülen kanama , enfeksiyon , diğer organlara zarar , veya açık prosedüre dönüştürmek gibi ortak riskler vardır . Sleeve gastrektomi ve gastrik bypass da görülen ameliyat hattında sızıntı ve kanama gibi komplikasyonlar plikasyon işleminde çok nadirdir. Bu işleme bağlı sorunlar nadirdir ve majör komplikasyonlar % 1'den daha az meydana gelir. Gastrik plikasyon tüm obezite cerrahisi teknikleri arasında en düşük komplikasyon oranına sahiptir. Ayrıca maliyeti de en düşük olan işlemdir.

Mide katlamanın faydaları

Ameliyat öncesi fazla kiloya bağlı olarak, hasta ameliyat sonrası ilk yıl içinde fazla kilosunun % 40-70'ini kaybedebilir . Obeziteye eşlik eden diyabet , hipertansiyon , obstrüktif uyku apnesi ve anormal kolesterol düzeyleri gibi hastalıklar % 75'inden fazlası obezite cerrahisi sonrası kısmen veya tamamen düzelir. Plikasyonun uzun süreli etkileri henüz elde edilmiş değildir. Ancak ilk yıl için elde edilen sonuçlar tatmin edici niteliktedir. Bayan hastalar mide katlama işleminden bir yıl sonra hamile kalabilirler.

IMC hastanesi obezite kliniği olarak amacımız sizi obezite konusunda bilgilendirmek, kilo kaybı konusunda eğitmek ve size en uygun olan tedavi seçeneğini sunmaktır.

Alternatif İsimler

Bariatrik cerrahi – obezite cerrahisi - gastrik plikasyon – mide katlama

Doç. Dr. Ahmet Tekin
Genel Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Ahmet Tekin Email

Özel IMC Hastanesi
www.imchospital.com

Doç. Dr. Ahmet Tekin Kişısel Web Sayfası © 2012 | Kullanım Koşulları
Powered by Toros Yazılım