Obezite ameliyatı olanlar

Öncesi 150kg VKİ:47                            5 ay sonrası 110 kg VKi:34

Bahadır'ın Hikayesi

Çocukluğumda da ergenlikte de hep çevremdeki arkadaşlarımdan daha fazla kiloluydum. Sebebi ise annemin çok iyi bir aşçı olması ve fazla yemem konusunda beni uyarmak yerine daha fazla yemeye teşvik etmesiydi. .Arkadaşlarımla kafelere gittiğimde evdeki yemeklere ilave ara öğünlerde fast-food yemem beni iyice şişmanlatmıştı. Lise son sınıfa geldiğimde en sevdiğim spor aktiviteleri olan yüzme futbol gibi aktiviteleri yapamaz hale gelmiştim. Alışveriş yapmak tüm bireylere eğlenceli ve heyecanlı gelirken üzerime hiçbir şeyin olmamasından dolayı benim için tam bir kâbus olmuştu. Giydiğim giysileri kendime yakıştıramıyordum.

Liseyi bitirdiğimde önüne geçilemeyecek bir şekilde kilo almıştım. Birçok kez diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalıştım. Bazen az da olsa kilo veriyordum fakat sonra fazlasıyla geri alıyordum. Üniversite yıllarımda giderek artan kilo alma derdim ve iştahım beni fazlasıyla rahatsız eden hastalık ölçüsüne varmıştı. Yirmi bir yaşında 150 kg ya varan kilom nedeniyle uyku uyuyamaz yürüyüş yapamaz ve kıyafet bulamaz hale gelmiştim.

Üniversitenin son yılında obezite cerrahisiyle tanıştım inceledim tek çarenin ‘’obezite cerrahisi’’ olduğuna inandım. Çok kararlıydım. Dönem sonunu bile bekleyemedim. Şubat ayında 15 günlük sömestr tatilinde Mersin IMC Hastanesinde Obezite Cerrahı Doç.Dr.Ahmet TEKİN ile görüştüm.Görüşme sonunda birlikte ‘’mide küçültme’’ (tüp mide) ameliyatına karar verdik. Ameliyat oldum. On gün sonra okuluma geri döndüm. Doktorumun diyet ve egzersiz önerilerini aynen uyguladım. 5 ay sonra üniversiteyi bitirdiğimde 40 kg vermiş ve 110 kg a kadar düşmüştüm. Hafiflemiştim, bel ve diz ağrılarım ve horlamalarım yok olmuştu. En sevdiğim aktiviteleri yapabiliyor yüzebiliyor ve futbol oynayabiliyordum ve en önemlisi alışveriş yapmanın zevkini varmaya başladım.

Artık daha mutluyum kendimi hayata dönmüş gibi hissediyorum. Sağlıklı kiloda olmam fark ediliyordu. Çevremdekiler beğenilerini belirtir hale gelmiş ve yakışıklı olduğumu söylemeye başladılar.

Bahadır Altirikli

Öncesi 143 kg ( VKİ 46)       10 Ay sonrası 105 kg        15 Ay sonrası 93 kg

Seyhan’ın Hikayesi

Diş hekimliği fakültesini bitirip aynı yıl askere gittim. Askere gittiğimde 23 yaşında ve 95 kiloydum. Sonraki yıllarda her yıl 5-6 kilo aldım. 33 yaşına geldiğimde 145 kiloydum. Diş hekimiydim ve bir muayene işletiyordum. Göbeğimden dolayı hastalara işlem yaparken güçlük çekiyordum. Hayatım ve çok sevdiğim mesleğim adeta bir kabusa dönüşmüştü. Diyet deneyimlerim de başarısızdı. 2012 Şubat ayında obezite cerrahisine karar verdim. IMC Hastanesi’nde Dr. Ahmet Tekin ile yaptığımız değerlendirme sonucu mide küçültme ameliyatında karar kıldık. Ameliyatım ve sonrası sorunsuz geçti. Bir yıl sonra 105 kiloya düştüm. Muayenehane de artık çok daha rahat çalışıyordum. Bazı hastalarım yeni halimle beni tanıyamıyorlar. Onlarla karşılaşıp hoş geldiniz dediğimde ‘’Dr. Seyhan bey ile görüşmek istiyoruz’’ diyorlar. Sonra da ‘’buyurun benim’’ dediğimde şaşkınlıkta niçin geldiklerini ve şikayetlerinin ne olduğunu unutuyorlar.

15 ay sonra 94 kiloya düştüm. 12 yıl önce askere gittiğimdeki kiloya inmiştim. Benim için çok değeri olan asteğmen iken giydiğim asker kıyafetimi giydim. Bana tam geliyordu. Kendimi 23 yaşında hissetim. Sanki hayata bıraktığım yerde tekrar başlamış gibiydim.

Dr. Seyhan Baykal

Ameliyat öncesi; kilo 148 kg VKİ:46.7              Ameliyat sonrası; kilo 85 VKİ:26.8

Nezih’in Hikayesi

Çocukluğumdan beri çevremdeki akranlarıma göre hep daha fazla kiloluydum. Ailecek Çukurova’nın lezzetli yemeklerini yiyorduk. Obezitenin bir hastalık olduğunun farkında değildik. 20 Yaşında askere gittiğimde 97 kiloydum. Neyse ki askerlikte kilo almadım ve 93 kilodayken askerliğimi bitirdim. 23 Yaşında evlendiğimde 111 kiloydum. Eşimde Çukurova’lıydı. Evlendikten sonra düzenli hayat düzenli yemek 3 yıl içinde beni 148 kiloya kadar çıkmama neden oldu. Gençliğime rağmen her geçen gün daha da hareketsizleşiyordum. Çocukluğumdan beri gelen yemek alışkanlığımdan dolayı diyet yapmam da imkansızdı. Tam tokluk duyana kadar yemek yiyordum. Sosyal hayatımda yoktu. Kalabalık ortamlarda ve göz önünde olmaktan kaçıyordum.

Çaresizlik içindeyken IMC Hastanesinde çalışan bir yakınım bana obezite cerrahisinde bahsetti. IMC Hastane’sinde Doç.Dr. Ahmet Tekin yapılan obezite ameliyatlarının çok başarılı olduğuna bizzat şahit olduğunu söyleyerek bana telkinde bulundu. Dr. Ahmet Tekin ile görüşmemiz sonrası mide küçültmeye karar vermiştim.

Ameliyat sonrası 1. Yıl 107 kiloya sonraki 6 ay içinde 85 kiloya kadar düştüm. Hayatım değişti. Daha önce hiçbir zaman bu kiloda olmamıştım. Çok farklı bir insandım. Güzel giyinmek, diğer insanlarla bir şeyler yapmak, yürümek yüzmek çok eğlenceli. İnsanların bana karşı bakışları ve ilgileri de değişti. Her geçen gün hayatın başka güzelliklerinin olduğunu farkediyorum

Nezih Turhan

İdris'in Hikayesi

Belirli bir yemek kültürü olan ve yemeği seven bir aileden geliyorum. Çocukken toplu sayılırdım. Askere gittiğimde 110 kiloydum. Askerliği bitirdiğimde 90 kiloya düşmüştüm. 2004 yılında 26 yaşında evlendim. Evlendiğimde yaklaşık 100 kiloydum. Sonraki yıllarda her yıl 5 kilo aldım. Beslenme alışkanlıklarım sonucu her yıl giderek artan kiloma engel olamıyordum. Diyet denemelerim başarısızlıkla sonuçlanıyor yine kilo alıyordum. Kayseri’de yaşıyorum. Artık 150 kiloydum. En sevdiğim eğlencelerden biri olan Erciyes’e çıkıp kayak yapmak benim için imkansızlaşıyordu. Kara batıyordum ve düşmekten korkuyordum

Abim uzman doktordu. Benim durumumu her bir araya geldiğimizde konuşuyorduk. Abim obezite cerrahisindeki gelişmeleri yakında takip ediyordu. Abimin de etkisiyle ‘mide küçültme’ ameliyatına karar verdik. Sonra doktor aramaya başladık. Araştırmalar sonucu IMC Hastanesinde Dr. Ahmet Tekin’e ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım ve sonrası sorunsuz geçti. 3 ay sonra kontrolüm vardı. İş yoğunluğu nedeniyle Mersin’e gidemedim. Kan tetkiklerini ve son resmimi Dr. Ahmet Tekin’ e e-mail yoluyla gönderdim. Kendiside bana geri dönerek önerilerini belirtti.

Ameliyattan önce 1.78 boyunda 150 kiloydum.100 günün sonunda 120 kg oldum. Posterlik bir resim ortaya çıkmıştı. Daha şimdiden kendimi hafiflemiş hissediyorum. Eşimin ve ailemin memnuniyetlerini hissedebiliyorum. Kar yağmasını bekliyorum Erciyes’de kaymayı çok özledim.

İdris Karagöz

Öncesi kilo 142 kg VKİ ; 52                           Bir yıl sonrası 93 kg VKİ ; 34

Nurşen’in Hikayesi

Çocukluğumda normal kilodaydım. Ama çok erken evlendim. 19 yaşında doğum yaptım. Kilo almam bu dönemde başladı. Bir çocuk sahibi ev hanımıydım. Her gün düzenli yemek yapıyordum. 21 yaşına geldiğimde 96 kiloya çıkmıştım. Bu sıralarda zayıflamaya başladım. İştahım kesilmişti kendimi çok halsiz hissediyordum. Altı ay içinde 55 kiloya kadar düştüm. Başlangıçda sevinmeme rağmen sonraları halsizleşip bitap düşmüştüm. Zayıflamanın ve bitkinliğin nedeni için doktora başvurdum. Malta humması tanısı konuldu. Tedavi oldum. Tedaviyi takiben iştahım tekrar açıldı. Hastalık sonrası çok yiyordum. Başlangıçda hastalığım geçsin diye yiyordum. Sonrasıda aynı hızla devat ettim. Kendimi frenliyemiyordum. İki yıl içinde 120 kiloya kadar çıktım.

Sonrası 2 doğum daha yaptım. Otuzlu yaşlara geldiğimde 130 kiloydum. Diyet yaptım. Diyet sürecinde 10 kilo veriyordum ancak diyeti bırakınca kaybettiğimde daha fazla kilo alıyordum. İş hayatımın olmaması nedeniyle genellikle günlere katılıyor ve bayan arkadaşlarla birlikte oluyorduk. Bu buluşmalarda börek, kek ve hamur İşi tatlılar yeniyordu. Kırk yaşıma geldiğimde 140 kiloydum. Bu arada akupunturun zayıflattığını duydum. Akupunktur yaptırdım. 18 kilo kadar zayıfladım. Fakat 6 ay sonra kaybettiğim kiloları tekrar geri aldım. Bu arada iyice ümitsizliğe kavuştum. Dışarı çıkmak istemiyordum. Arkadaşların tekliflerini bir bahane bularak dışarı çıkmıyordum. Depresyona girmiştim. Çok korkak olmama rağmen obezite ameliyatı olmaya karar verdim.

Doç. Dr. Ahmet Tekin’le görüştüm. Bana güven vermişti. Bir hafta sonra ameliyat oldum. Altı ay sonra 110 kiloydum. Artık arkadaşlarımla görüşüp sahilde dolaşıp kafelerde oturabiliyordum. Bir yıl sonra 93 kiloya kadar düştüm. Kendime iyice güvenim geldi. Artık dizlerim ağrımadan yürüyüş yapıyor ve alışverişe çıkabiliyorum. Doktorum yüzme ve yürüyüşe devam edersem gelecek 6 ayda bir 15 kilo daha verip 75-80 kiloya kadar düşebileceğimi söyledi.

Nurşen Taşçı

Doç. Dr. Ahmet Tekin Kişısel Web Sayfası © 2012 | Kullanım Koşulları
Powered by Toros Yazılım